Kulis: Erdoğan, sokak hayvanları teklifindeki “uyutma” alternatifine mesafeli, “yakala-kısırlaştır-sahiplendir” önerisi çerçevesinde yeniden çalışılması talimatı verdi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, hafta başında gerçekleştirilen AKP MYK toplantısında gündeme alınan sokak hayvanları düzenlemesindeki, toplumun da tepkisini çeken, “uyutma” alternatifine mesafeli durduğu belirtildi. Erdoğan’ın sokak hayvanları meselesinin MYK’da gündeme gelen “yakala-kısırlaştır-tut-sahiplendir” önerisi çerçevesinde yeniden çalışılması ve belediyelere maliyet etki analizinin çıkarılması talimatını verdiği öğrenildi. 

Hürriyet’ten Ebru Karatosun’un haberine göre, toplantıda belediyelere “hayvanların cins, tür ve mevcut hallerine göre barınak kurma” zorunluluğu getirilmesi, görevini yapmayan belediyelerin para cezasından hapis cezasına kadar ağır yaptırımlara tabi tutulması, hayvanı sokağa bırakan ya da üretip vahşileştirenlere ağır cezalar getirilmesi gibi alternatifler masaya yatırıldı.

 Kimi AKP kurmayları, “Yerel yönetimlere ‘sahipsiz hayvanları uyutun’ dediğimizde özellikle muhalefetin elindeki belediyeler ‘Hükümet istedi biz yaptık’ diyecekler. AK Parti, ‘hayvan katleden parti’ olarak anılacak. Uyutmaya alternatif modeller mutlaka çalışılmalı” görüşünü dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir