Küresel piyasalara Powell dopingi

Net bir faiz indirimi sinyali vermeyen Fed Başkanı Jerome Powell verilerin cesaret verici olduğunu söyledi. Global hisse senetleri endeksleri ve tahviller Amerikan verileri ve Fed açıklamalarıyla yükseliyor.

ABD JOLTS verileri ve Fed açıklamaları hisse senetleri ve tahvillerde yükselişe yol açtı.

S&P 500 endeksi Salı gününü tarihte ilk kez 5 bin 500 puan üzerinde kapayarak, Nasdaq 100 de 20 bin puan eşiğini aşarak rekor kırdı.

ABD tahvil getirilerindeki düşüş 10 yıllıklarda üç baz puanla devam etti ve 10 yıllık getiri Salı günü yüzde 4,43’ten kapandı. Söz konusu getiri Asya işlemlerinde yatay seyretti.

Asya’da da Japonya öncülüğünde hisse rallisi sürdü. MSCI AC Asya Pasifik endeksi Mayıs ayından bu yana en uzun yükseliş serisini kaydetme yolunda. Japon gösterge endeksleri rekordan yüzde 1 civarda uzaklıkta bulunuyor. Bloomberg Dolar Endeksi 1.269 puan seviyesinde yatay seyretti.

POWELL VE GOOLSBEE’DEN FİAZ SİNYALLERİ

Fed Başkanı Jerome Powell Eylül ayında faiz indirimi sinyali vermese de son enflasyon verilerinin “epeyce bir iyileşmeye” işaret ettiğini söyleyerek bu yıl Fed’den faiz indirim beklentilerini güçlendirdi. Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen AMB Merkez Bankacılığı Forumu’nda konuşan Powell işgücü piyasalarının ve fiyat baskılarının daha iyi bir dengeye geldiğini söyledi.

Powell buna karşın faiz indirmek için yeterli güven seviyesinde olmadıklarını kaydetti.

Powell’ın açıklamaları sonrası swap piyasalarında bu yıl neredeyse iki faiz indirimi fiyatlaması devam etti. Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ise faiz indirimi için daha net konuştu.

Sintra’da Bloomberg TV’nin sorularını yanıtlayan Goolsbee enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru inmeye devam etmesi durumunda Fed üyelerinin faiz indirimlerine hazır olması gerektiğini söyledi. Bir başka veri de sıkılaştırmanın işgücü piyasasına etkisinin hissedildiğini ortaya koydu. ABD JOLTS açık iş pozisyonları üç yılın dip seviyesinden beklenmedik bir şekilde 8,14 milyona yükseldi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir