Sosyal medyanın ‘İmam’ karnesi: Hilafet isteği ve Atatürk karşıtlığı toplumu geriyor…

1 Ocak 2022 – 30 Mayıs 2024 tarihleri arasında İmam, Müezzin ve Cami Görevlileri ile ilgili 1,1 Milyon kullanıcı tarafından yapılan 7,8 Milyon paylaşımın incelendiği araştırmanın sonuçları yayımlandı. Adba Analytics tarafından 11 milyar erişim ve 45 milyar görüntülenmeye ulaşan 7,8 Milyon paylaşımın incelendiği araştırmada paylaşımların “ton dağılımının” %33 Pozitif, %23 Nötr ve %44’ünün ise Negatif içeriklerden oluştuğu belirtildi.

Araştırmaya göre, “pozitif” paylaşımlarda imamların “merhametli, yardımsever, rehber, yol gösterici olmaları” öne çıkarken, “Çocukların camiye alışması için eğlenceli aktiviteler hazırlamaları, deprem bölgesinde camiye sığınanlara yardım etmeleri ve çocuklara camide çizgi film açmaları, camiye gelen engelli bireylere ilgi göstermeleri, camiye giren kedilerle şirin ve eğlenceli anlara dair videolar” öne çıktı.

Atatürk’e dua eden imam sosyal medyada gündem olduGüncel

HİLAFET İSTEĞİ VE ATATÜRK KARŞITLIĞI…

“Negatif” içeriklerle ilgili olarak “imamların hutbelerde hilafet isteğinde bulunması, kadınların ve çocukların giyimlerine dair söylemlerde bulunmaları, imamların hutbelerde AKP mitingine katılım ve oy verme çağrısında bulunmalarına dair eleştirel paylaşımlar, Atatürk’ün dualarda anılmamasına veya anılmasına tepkiler gözlemlenmiştir” denildi. Ayrıca yapılan paylaşımlarda “imamların maaşlarının yüksek olduğuna dair eleştiriler” bulunduğu da belirtildi.

İmam Halil Konakçı’nın hilafet isteği ve kadınların giyimleri konusundaki açıklamaları ve Şanlurfa’da imamlık yapan Mehmet Şükrü Dörtbudak’ın pedofili ile ilgili yapmış olduğu; “Çocuğun kolu, göğsü, her tarafı açık, atlet gibi elbiseler, mini etek bacak açık ondan sonra pedofili suçtur. Pedofili akımını sen körüklüyorsun. Sen insanların gözüne tahrik edici şeyler ortaya koyarsan. Tavşana kaç diyoruz, tazıya tut diyoruz” açıklamaları öne çıkan gündemler arasında bulunuyor.

Halil Konakçı Hatay’ı Arap yurdu ilan ettiGüncel
Halil Konakçı yine Atatürk’ü hedef aldıGüncel
Konakçı yine Atatürk’ü hedef aldı: Hoca asmak bunların ata sporuGüncel
Halil Konakçı durdurulamıyor: “Şeriat istemeyen kafir”Güncel

BEĞENİLENLER VE BEĞENİLMEYENLER

Öne çıkan paylaşımların incelenmesinde ise bir imamın “Allah ile konuştuğunu iddia ederek Manisa’daki depremi doğuya gönderdiğini” söylemesi, bir imamın Cuma namazında Atatürk’e ve şehitlere dua etmesini ve Ümit Özdağ’ın imamı tebrik ederek övmesi, bir başka imamın Cuma hutbesinde Haluk Levent ve Oğuzhan Uğur’u hedef alması ve “Oğuzhan Uğur ve Haluk Levent 500 milyar bağışladı. İşte 500 milyarlık adamsınız. Bugün ben de 500 milyarı bağışlarım, çat diye bağışlarım” sözlerini kullanması. Bir başka imamın 10 Kasım’da Atatürk’ü anması nedeniyle bir gencin imama tepki göstermesi ve “Kafire rahmet okunmaz. Bunların arkasında namaz kılınmaz. Kafire dua edilmez diye bağırarak camiden çıktık elhamdülillah” sözlerinin gündem olması bulunuyor.

Atatürk’e “kafir” demişti: TutuklandıGüncel
Silahlanma çağrısı yapan imam görevine iade edildiGüncel

Cuma Hutbesi ile ilgili içeriklerin incelenmesinde Atatürk’ü anan veya anmayan imamlar hakkındaki paylaşımlar öne çıkarken, “fetva” içeriklerinde ise bazı imamların sarf ettiği “grev yapan doktorun katli vaciptir”, “Bayramlık kıyafet giyen kız çocukları pedofiliyi azdırıyor” gibi sözlerin toplumu gerdiğine dair içerikler öne çıkıyor.

Araştırmaya göre cenaze namazı ile ilgili içerikler incelendiğinde Cüneyt Arkın’ın namazını kıldıran imamın Atatürk ile ilgili sözlerinin çok beğenilmesi ve Cem Uzan’ın “imam cenaze namazını kıldırabilir başka hiç bir işe yaramaz” sözleri gündem olmuş. Cuma namazı ile ilgili içerikler incelendiğinde ise Cuma namazlarında verilen hutbeler ile ilgili yaşanan gerginlikler öne çıkmıştır denildi. Bayram namazı ile ilgili içerikler incelendiğinde ise “Başakşehir’de Türk imamın arkasında namaz kılmayı reddeden mültecilerin kendi namazlarını kılması” gündem olduğu belirtildi. Furkan Vakfı taraftarlarının Alparslan Kuytul’un imamlığında topluca akşam namazı kılmaları da öne çıkanlar arasında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir