Corona virüsü hortladı: FLiRT varyantı yayılıyor, ölüm oranı yüksek

Dünya çapında 7 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan corona virüsünün yeni bir varyantı ortaya çıktı… 

Covid-19’un FLiRT varyantı olarak kayıtlara geçen bu yeni türün engellenmesinin çok daha zor olduğu ve aşıya daha dayanıklı olduğu öğrenildi. 

ABD’de yeni vakaların yüzde 25’inin FLiRT varyantı olduğu ve İngiltere’de de ölüm oranının yüzde 12 olduğu belirtildi. 

İngiltere’de son haftalarda Covid-19 vaka oranının yüzde 15.7 arttığı belirtilirken corona virüsüne bağlı belirtilerden ölenlerin sayısının da 109 olduğu belirtildi. İngiliz yetkililer baskın varyantın hangisi olduğunu ise henüz açıklamadı.

ABD’de FLiRT KP2 kod adıyla bilinen varyantın mevcut hastalıkların yüzde 25’i olduğu belirtilirken KP.1.1’in ise vakaların yüzde 7.5’una denk geldiği açıklandı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin sözcüsü yaptığı açıklamada, “Virüsler sürekli olarak mutasyona uğrayarak değişir ve bazen de yeni varyant haline gelirler. Bu mutasyonlar hastalığın daha kolay yayılmasını veya aşı ve ilaçlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Virüs yayıldıkça onu engellemek daha zor olabilir” dedi. 

Öte yandan bilim insanı Dr. Eric Topol da, “Bu varyant vaka sayısının çok büyük bir şekilde artmasına sebep olabilir” dedi.

İşte Covid-19’un FLiRT varyantının belirtileri

– Grip benzeri belirtiler

– Vücutta ağrı

– Tat ve koku kaybı

– Boğaz ağrısı

– Burun akıntısı

– Burun tıkanıklığı

– Kusma

– İshal

– Yüksek ateş

– Öksürük

– Nefes darlığı

– Halsizlik

– Sindirim sorunları

İngiliz kamu kuruluşu NHS, Covid-19’a karşı sosyal mesafe ve maske kullanımı gibi önlemlerin uygulanmaya devam edilmesini tavsiye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir